MacGyver aneb o čem to je

2. března 2009 v 18:43 | nikol088 |  MacGyver

MacGyver je dobrodružný americko-kanadský seriál z let 1985-1992, který v žebříčku sledovanosti dlouho zaujímal jedno z prvních míst. První dva roky se natáčelo v Los Angeles, a poté se natáčecí tým přestěhoval do kanadského Vancouveru. Právě tamní drsná příroda pomohla doladit atmosféru seriálu, která byla do značné míry tvořena už samotnou postavou hlavního hrdiny - tajného agenta MacGyvera nebo-li Maca, jehož ztvárnil tehdy pětatřicetiletý velice talentovaný herec Richard Dean Anderson. Ještě dlouhou dobu od prvního natáčení se nevědělo zcela jistě, jaké křesní jméno Macovi přidělit. Až v sedmé sérii se konečně divákům přestavil jako Angus.

více po kliknutí na celý článek :-)


Krom L.A. a Vancouveru se také točilo na různých místech jak v Kanadě, tak ve Spojených státech (Kalifornii, Britské Kolumbii….). Seriál má celkem 139 epizod rozdělených do sedmi sérií. V roce 1994 byly natočeny ještě dva celovečerní filmy s názvem MacGyver: Ztracený poklad Atlantidy a MacGyver: Cesta do zkázy.

Hlavní hrdina se vyznačuje především velkou averzí ke zbraním, kterou si vypěstoval už v dětství, když se stal svědkem nešťastné nehody svého nejlepšího přítele (pozn. krom Pilotního dílu, kde střílí z pušky AK-47, nikdy z další jiné zbraně nevystřelil). Také se velice nerad pere a veškerému násilí se obloukem vyhýbá. Jedinou "zbraň," kterou u sebe nosí je malý červený švýcarský armádní nožík sloužící spíše jako pomůcka ze svízelných situací.

Mac je velice šikovný a vynalézavý ve všech směrech a z každé situace se dokáže dostat za použití minima pomůcek (tzv. MacGyverismů - tento pojem byl poprvé použit v epizodě s názvem Podvod na druhou - většina z nich byla založena na skutečných vědeckých principech), jen za skromné pomoci svých vědomostí, zdravého úsudku, inteligence a schopnosti improvizovat i v té nejméně vhodné a životu nebezpečné situaci. A právě v tom je jeho síla. Síla muže, který nadevše miluje přírodu, sporty (zvláště lední hokej), zvířata, cestování... (převážná část MacGyverových zájmů je totožných se zájmy Richarda).

Případy, které Mac řeší pro Nadaci Phoenix, se točí kolem věčně aktuálních ekologických a sociálních témat, které dokáží oslovit všechny věkové kategorie všech společenských vrstev. Navíc Mac se chová sympaticky čestně, přistupuje k ostatním lidem s respektem a úctou, ale dělá to tak přirozeně, že seriál neodpuzuje moralizováním.

MacGyver pracuje převážně sám, ale někdy mu dělá společnost jeho dávný dobrý přítel Jack Dalton (Bruce McGill), jemuž se velice často daří dostat oba do mnohdy smrtelných nebezpečí.
Jak už to tak v televizní branži bývá, každý kladný hrdina musí mít i svého záporáka. A ani MacGyver není výjimkou. Toho zde ztvárnil mistr obleků a zkušený tvůrce výbušnin Murdoc v podání talentovaného Michaela Dese Barrese. V seriálu se objevilo také mnoho známých tváří. Nejvýznamnější osobností byla Teri Hatcher alias Penny Parker, která se objevila celkem s sedmi epizodách. Kai Wulff hrál ve čtyřech různých epizodách čtyři různé postavy. Také jsem si mohli všimnou dvou členů hvězdné SG-1 (seriál Stargate) a to Dona S. Davise (2.epizody) a Christophera Judga (1.epizoda). Dále jsme mohli být svědky hereckého umění mladého Cuba Goodinga Jr., Tii Carrere, Adama Arikina a mnoha dalších…

V roce 2003 se plánovalo natáčet Mladého MacGyvera (Young MacGyver) s Jaredem Padalackim v hlavní roli, ale kvůli jinému seriálu natáčení brzy skončilo. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Joli Joli | E-mail | Web | 4. března 2009 v 18:31 | Reagovat

supr čupr, konečně nějaké pořádné české shrnutí pro ty, co Maca dlouho neviděli a ještě asi dlouho neuvidí :-(( Niky díííky

2 Jarka2202 Jarka2202 | E-mail | 6. března 2009 v 20:57 | Reagovat

Teda úplně úžasný, a ty fotky - co mi to děláte :-D

3 Evelin Evelin | Web | 10. března 2009 v 17:14 | Reagovat

Vůbec bych se nezlobila, kdyby seriál MacGyver opakovali!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama